Wyjazd delegacji MCK do Gniewina

W dniach 2 - 4 maja 2018 roku na zaproszenie Wójta gminy Gniewino Zbigniewa Walczaka i Dyrektora Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteki w Gniewinie Waldemara Szczypiora gościła delegacja ze Skarżyska Kamiennej. W jej skład weszli: Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku- Kamiennej Katarzyna Michnowska- Małek, Z-ca Dyrektora Muzeum im. „Orła Białego” Robert Bodo, Lucyna i Andrzej Kozłowscy- artyści plastycy (rzeźba i wycinanka), Elżbieta Jach założycielka i prezes grupy literackiej „Wiklina”, Bogusław Jelonek (przedstawiciel Skarżyskiego Uniwersytetu III wieku, Członek grupy fotograficznej „Zoom” i „Skartu”), Grzegorz Borys, członek grupy „Rydno”, artysta tworzący w glinie, Tomasz Juchniewicz – pasjonata wszystkiego co związane z prahistorią, Prezes Stowarzyszenia „Rydno”, poeta, pieśniarz, oraz pracownicy Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku: Cezary Głuszek- specjalista od poszukiwania środków unijnych oraz Beata Rybarczyk-Czajkowska- Instruktor ds. upowszechniania kultury i organizacji imprez, Prezes Skarżyskiego Uniwersytetu III Wieku w Skarżysku- Kamiennej.

Wyjazd miał na celu przedstawienie mieszkańcom Gniewina i okolic piękna ziemi Świętokrzyskiej a przede wszystkim naszego pięknego miasta Skarżyska- Kamiennej. Podczas obchodów z okazji Świąt majowych i Dnia Strażaka i festynu inaugurującego sezon turystyczny przedstawiciele naszego miasta zaprezentowali całą gamę dorobku artystycznego od obrazów przedstawiających Świętokrzyskie, poprzez zdjęcia obrazujące nasze miasto, rzeźby, wycinankę, koronkę, wyroby ze sznurka sizalowego, poezję, rzeźbę, na działalności M.C.K. kończąc. Jednak największe wrażenie –zwłaszcza na najmłodszych zrobiły stoisko Muzeum (gdzie można było przymierzyć hełm, rozłożyć przysłowiowego „kałacha”, czy porozmawiać o historii) i namiot ze skór, który zaprezentowali pasjonaci dużo starszej historii. Dzieci nie tylko słuchały opowieści o prahistorii, ale też lepiły z gliny czy uczyły się rozpalać ogień bez użycia zapałek lub zapalniczki.

Nie obyło się bez spotkań z Władzami, Radnymi, Dyrektorami i Artystami, gdzie ustalono plan współpracy na najbliższe miesiące, gdyż wszyscy zgodnie uznali, iż współpraca ma być rzetelna i mieć charakter międzyludzki a nie być tylko podpisanym „papierkiem”.

Pani Dyrektor Katarzyna Michnowska- Małek przeczytała i wręczyła Wójtowi Zbigniewowi Walczakowi list od Prezydenta Miasta Skarżysko-Kamiennej Konrada Kroniga, którego fragment brzmiał następująco: …”Jako Prezydent Skarżyska-Kamiennej jestem ogromnie wdzięczny za Państwa wizyty w naszym mieście i atrakcje przygotowane dla Skarżyszczan, a także za zaproszenie do Gminy Gniewino skierowane do reprezentacji Skarżyska. Liczę, że będzie to kolejny owocny element współpracy i zacieśniania więzów.”…

Wśród podziękowań najpiękniejsze i najbardziej wartościowe były te przekazywane przez mieszkańców, którzy zapowiedzieli, iż z chęcią przyjadą na żywo zobaczyć to co staraliśmy się pokazać. Mamy nadzieję, iż poza wymianą grup tanecznych, teatralnych, muzycznych itp., udało nam się przybliżyć mieszkańcom Gniewina nasze miasto i tego lata zawitają do nas Gniewinianie i ich przyjaciele.

3 maja 2018 roku.

Adres

Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa

ul. Słowackiego 25,
26-110 Skarżysko-Kamienna

dyr. mgr Katarzyna Michnowska-Małek

Informacje kontaktowe

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: +48 (41) 25 31 482

Fax: +48 (41) 25 31 482 wew. 140