Narodowe Czytanie "Nowele polskie"

Kategoria
Imprezy
Termin
7 wrzesień 2019 11:00
Miejsce
Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa - Skarżysko-Kamienna
Telefon
41 25 31 482 wew. 118
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy mieszkańców Skarżyska-Kamiennej do udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu, które w tym roku odbywa się pod hasłem “NOWELE POLSKIE”. Będziemy czytać utwory należące do kanonu polskiej literatury.

W tym roku 7 września o godz. 11:00 ruszy w naszym mieście “autobus literacki”, który zatrzyma się na specjalnych przystankach, gdzie będzie można posłuchać lub włączyć się do wspólnego czytania wybranych fragmentów polskich nowel. Osiem przystanków, ośmiu autorów, osiem tytułów! Gorąco zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w naszej akcji!

Organizatorzy - Miejskie Centrum Kultury im. L. Staffa w Skarżysku-Kamiennej i Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. W. Sedlaka dziękują Prezesowi Miejskiej Komunikacji Samochodowej Panu Bartoszowi Iskrze oraz Grupie Literackiej "Wiklina" za włączenie się w tę narodową akcję.

Plan trasu autobusu:

  • 11:00 - Przystanek I - MCK (ul. Słowackiego), "Dobra Pani" Eliza Orzeszkowa
  • 11:30 - Przystanek II - Urząd Miasta, "Dym" Maria Konopnicka
  • 12:00 - Przystanek III - Państwowa Szkoła Muzyczna, "Katarynka" Bolesław Prus
  • 12:30 - Przystanek IV - ul. Sokola, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulz
  • 13:00 - Przystanek V - Dom Dziecka „Przystań”,  "Orka" Władysław Stanisław Reymont
  • 13:30 - Przystanek VI - SDH / Dworzec, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefan Żeromski
  • 14:00 - Przystanek VII - HERMES, "Sachem" Henryk Sienkiewicz
  • 14:30 - Przystanek VIII - MCK (Plac Staffa), "Sawa" Henryk Rzewuski

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.


Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze
z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory
Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.
Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic
ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć
o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów.
T o dzieła niepowtarzalne i - mimo niewielkich rozmiarów - doniosłe.

narodowe czytanie 2019

 
 

Terminy

  • 7 wrzesień 2019 11:00

Wspierane przez iCagenda

Adres

Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa

ul. Słowackiego 25,
26-110 Skarżysko-Kamienna

dyr. mgr Katarzyna Michnowska-Małek

Informacje kontaktowe

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: +48 (41) 25 31 482

Fax: +48 (41) 25 31 482 wew. 140

Portale społecznościowe