Kawiarnia Literacka “POEZJA i PASJE - Elżbiety Jach” (foto)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

11 października 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej wszyscy sympatycy Kawiarni Literackich spotkali się na kolejnym spotkaniu pod hasłem “POEZJA i PASJE - Elżbiety Jach”.

 

Elżbieta Jach – poetka, satyryk, rzeźbiarka, opiekunka Grupy Literackiej “Wiklina”. Urodziła się w Lipowym Polu w województwie świętokrzyskim. Ukończyła WSP w Kielcach na wydziale „Pedagogika”. Po ukończeniu studiów metodycznych, pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego. I choć obecnie przebywa na emeryturze, to wciąż aktywnie działa jako animatorka życia kulturalnego.
Sama o sobie pisze tak:

Wiersze piszę od dzieciństwa. Mottem mojej twórczości jest myśl Pitagorasa

Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach,
lecz rzecz wielką w niewielu.

Piszę wiersze, fraszki, aforyzmy, limeryki, epitafia, bajki dla dzieci i dorosłych. Rzeźbię w drewnie, interesuję się także kulturą ludową, zbieram regionalne pamiątki, które eksponuję w utworzonym „Spichlerzu Regionalnym”.

Debiutowałam jako poetka w almanachu „Świat i my” (1987), a jako fraszkopisarka w „Magazynie Słowa Ludu” (1989). Wydałam sześć wierszowanych bajek dla dzieci „Bajki z przysłowiami” (1995), tomik poezji „...a sosny niebo przesuwają” (2005), zbiór fraszek, aforyzmów i wierszy satyrycznych „Tere fere kuku” (2006), tomik poezji regionalnej „W cieniu wikliny” (2009), zbiór wierszy „Niecodzienność” (2012)ze wstępem Zdzisława Łączkowskiego i Bożeny Piasty, zbiór fraszek i utworów satyrycznych „Słowo daję”ze słowem krytycznym Stanisława Nyczaja (2015) oraz książeczkę dla dzieci „Góra Skarbów” (2015). Ostatnio wydany tomik poezji nosi tytuł „Między słowami”. Słowo wstępne do tomiku napisał Andrzej Zaniewski.

Pod moją redakcją i ze wstępem Zdzisława Brudnickiego, ukazał się w roku 2014, obszerny almanach Grupy Literackiej „Wiklina”, wydany z okazji 25 lecia powstania grupy pt. „Wiklinowe strofy” oraz cztery tomiki poetyckie, z serii „Liście”, jej członków. Moje utwory znajdują się w ponad 30 antologiach, (ogólnopolskich i międzynarodowych) almanachach, pracach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Drukowały je pisma lokalne, regionalne i ogólnopolskie (głównie „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, „Radostowa). Publikuję również swoje utwory w internetowych grupach poetyckich. W roku 2017 otrzymałam od Grupy Literacko – Poetyckiej „Kształty Słów” statuetkę „Talent Roku”.

Jestem laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i satyrycznych np. otrzymałam I nagrodę w XIII Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. L. Staffa (2011), I nagrodę w XXVI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Szukamy talentów wsi” Wąglany – Białaczów (2007), wyróżnienie w XIII Mazowieckim Konkursie Literackim na Fraszkę „O statuetkę Jana Kochanowskiego” Zwoleń (2014), wyróżnienie w II Konkursie im. J. Tuwima Inowłódz (2014), wyróżnienie w XV Mazowieckim Konkursie Małej Formy Literackiej Warszawa (2015).

W latach 1987 - 1996 byłam związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Kielcach oraz Grupą Literacką „Wiklina” działającą przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Od kilku lat jestem jej opiekunką. Dużym powodzeniem wśród miłośników poezji cieszy się „Kawiarnia Literacka”, która odbywa się cyklicznie w MCK, a której jestem pomysłodawczynią i współprowadzącą.

Od 2000 roku należę do Skarżyskiego Klubu Twórców „SKART”. Tworzę rzeźby i płaskorzeźby polichromowane, malowane akwarelą, akrylami, zawierające motywy ludowe, fantastyczne, baśniowe i religijne. Moim ulubionym tematem są anioły. Brałam udział w wystawach zbiorowych i poplenerowych. Moje prace były nagradzane w konkursach plastycznych organizowanych przez MCK w Skarżysku-Kamiennej.

Jestem animatorką działań kulturotwórczych gminy i Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Z mojej inicjatywy umieszczona została pamiątkowa tablica na kapliczce we wsi Świerczek oraz zbudowany nagrobek powstańca styczniowego Franciszka Starachowskiego na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym. Bywam jurorką w szkolnych konkursach literackich i recytatorskich, chętnie uczestniczę w organizowaniu spotkań i wieczorków poetyckich w szkołach oraz dla mieszkańców, nie tylko swojej miejscowości. W „Spichlerzu Regionalnym” prowadzę pokazy rzeźbienia, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

W roku 2016 za działalność kulturalną, otrzymałam nagrodę „Powiatowe Dęby” przyznaną przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku – Kamiennej oraz otrzymałam zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy Skarżysko Kościelne”. Od 2017 roku jestem członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich. W 2018 roku zostałam przyjęta do Związku Literatów Polskich.

Podczas spotkania Elżbieta Jach opowiadała o swojej twórczości poetyckiej (poezja dla dzieci, twórczość satyryczna) i innych pasach (min. spichlerz, rzeźba).

W części artystycznej zaśpiewała Natalia Nawrot, która wykonała piosenki  "Polska Madonna", "Chłopiec z drewna", "Nie jesteś sama", "Panowie szanujcie artystki". 

Fotorelacja

Foto: portal karzysko24.pl
Dostępne również na:
zdjecia google   facebook   skarzysko24    

 kawiarnia literacka Ela Jach

Adres

Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa

ul. Słowackiego 25,
26-110 Skarżysko-Kamienna

dyr. mgr Katarzyna Michnowska-Małek

Informacje kontaktowe

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: +48 (41) 25 31 482

Fax: +48 (41) 25 31 482 wew. 140

Portale społecznościowe