Dzisiaj 6 sierpnia 2010r. o godz. 20.00 w kawiarni Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się koncert "Leć głosie po rosie - Tradycyjne pieśni obrzędowe i liryczne"
Kilka słów o Zespole Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów.
Zespół powstał wiosną 2000 roku i prowadzony jest przez jej założycieli: Jana Bernada i Monikę Mamińską-Domagalską. Głównym celem Zespołu jest ocalenie i twórcza kontynuacja polskich pieśni tradycyjnych. Zespół ma w repertuarze pieśni obrzędowe i liryczne Lubelszczyzny, Mazowsza, Białostocczyzny i Kurpiów, rekonstruuje archaiczne techniki śpiewu poszczególnych regionów, bierze udział w badaniach terenowych. Szczególną uwagę poświęca pieśniom obrzędowym: weselnym, żniwnym, kolędom zimowym i wiosennym (konopielki) jako najstarszym świadectwom polskiej kultury muzycznej.
W koncercie wzięli udział: Monika Mamińska-Domagalska, Bartłomiej Drozd, Paweł Grochocki
Członkami Zespołu kieruje silne przekonanie, że pieśń tradycyjna jest dziełem, tak jak inne dzieła sztuki, a praca nad pieśnią jest procesem twórczym.
Kilka słów o Fundacji:
Fundacja "Muzyka Kresów" powstała w 1991 roku z inicjatywy uczonych i twórców Lublina. Głównym celem Fundacji jest prezentacja i badanie kultur tradycyjnych, a w szczególności muzyki tradycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej. Działania Fundacji mają jednoczyć środowiska intelektualne w pracy nad odtworzeniem tożsamości narodowej i kulturowej narodów i grup etnicznych tej części Europy. Służyć temu mają organizowane przez Fundację konferencje, seminaria, koncerty, ekspedycje naukowe i programy edukacyjne. Priorytetowo traktowane są działania edukacyjne, adresowane przede wszystkim do dzieci, młodzieży i studentów.
Fundacja organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy" (do tej pory 10 edycji) oraz Międzynarodową Letnią Szkołę Muzyki Tradycyjnej (do tej pory 13 edycji).