18 października 2016 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się dość nietypowy spektakl Teatru Ad Spectatores z Wrocławia pt. „Obcy z Mons” organizowany w ramach programu TEATR POLSKA.
Spektakl zrealizowany został niezwykłą techniką, bowiem aktorzy zamiast stać leżą wraz ze scenografią na podłodze. Bohaterów przedstawienia filmuje kamera zawieszona na suficie, z której obraz wyświetlany jest na ekranie tworząc na żywo komediowy, niemy film w stylu Charliego Chaplina.
Akcja rozgrywa się podczas I Wojny Światowej w czasie której doszło do bardzo zagadkowej bitwy pod belgijskim miastem Mons. Przeważające siły niemieckie zostały pokonane przez nielicznych Anglików. Legenda głosi, że stało się tak za sprawą boskiej interwencji. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że Brytyjczykom pomogli kosmici. Obcy z Mons to luźna opowieść o tej tajemniczej bitwie- to kino w teatrze,ale też niezwykła zabawa przedstawiająca historię I Wojny Światowej w pigułce.
Reżyserem spektaklu jest Maciej Masztalski, za scenografię i kostiumy odpowiada Ewa Beata Wodecka, za obraz Edgar de Poray, a za dźwięk Marek Księżarek. Występują: Aleksandra Dytko, Lucyna Szierok, Marcin Chabowski,
Przed spektaklem odbył się również bezpłatny warsztat teatralny pt. „Ciało, przedmiot, wyobraźnia”. Warsztat poprowadził aktor Łukasz Chojęta a celem było rozbudzenie wyobraźni oraz wydobycie i rozwinięcie zdolności aktorskich uczestników.
Warsztat teatralny zaproponowany przez aktora Teatru Ad Spectatores skierowany był do młodzieży gimnazjalnej i starszej a także do osób dorosłych. Kładł nacisk na działania praktyczne, bazujące na wyobraźni i intuicji biorących udział. Był tak ułożony, aby uczestnicy mogli powoli oswoić się ze sobą nawzajem i odważyć na proste działania w przestrzeni i stroni od jakiegokolwiek oceniania i onieśmielania biorących udział. Celem warsztatów było rozbudzenie w uczestnikach warsztatów zdolności aktorskich i podsycenie w nich fascynacji teatrem. Podczas warsztatów uczestnicy zostali wprowadzeni do tematyki związanej z aktorstwem. Wzięli udział w rozgrzewce powiązanej z zabawą, następnie wzięli udział w elementarnych, indywidualnych etiudach aktorskich.
Fotorelacja
Foto: M Busiek portal skarzysko24.pl
Dostępne również na:
TEATR POLSKA 2016
Program TEATR POLSKA umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie, by dotrzeć ze swoimi spektaklami do ośrodków, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz ósmy.Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.