- Jan Maćkowiak
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- Samorząd Powiatu Skarżyskiego
- Komenda Powiatowa Policji
- Civitas Christiana Skarżysko
- Portal Internetowy SkarNews
- Darek Bernatek
Fotorelacja:
Foto: K. Piwnik
Dlaczego urologia i nefrologia? To wyjaśnia nasz ekspert: doc. dr hab. n med. Sylwester Prokurat:
Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieciz możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych.
W przypadku stwierdzenia wady rozwojowej układu moczowego u małego pacjenta konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym badania czynności pęcherza moczowego oraz wczesne leczenie z wykorzystaniem precyzyjnego sprzętu urologicznego, bo dotyczy to między innymi dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym.
Innym, bardzo ważnym problemem w zakresie ratowania dzieci z niewydolnością nerek jest narastająca częstość występowania ostrego uszkodzenia nerek.W miarę postępu medycyny, prowadzenia szeregu trudnych, ale koniecznychzabiegów takich jak transplantacje szpiku, wątroby lub serca, wzrasta liczba dzieci ze stwierdzaną ostrą niewydolnością nerek.
Niebywale istotna jest możliwość zastosowania i dostępność do tzw. ciągłych metod leczenia nerkozastępczego bezpośrednio po przyjęciu chorego do szpitala, a nie przekazywanie do odległego niekiedy osetki kilometrów ośrodka dysponującego możliwościami stosowania metod eliminacji toksyn. Dzisiaj w zakresie tzw. intensywnej nefrologii mieścisię pojęcie wczesnego leczenia nerkowspomagającego lub nerkozastepczego, którego celem jest stabilizacja stanu klinicznego chorego, kontrola jego stanu nawodnienia, wspomaganie leczenia sepsy eliminacja toksyn w przypadku zatrucia lekami, grzybami lub innymi substancjami. (zwłaszcza w pierwszych 24 godzinach leczenia).
W tych wszystkich przypadkach decydującą rolę odgrywa czas i dostępność leczenia. Współczesneaparaty do prowadzenia ciągłych metod, pozwalają na stosowanie szeregu opcji terapeutycznych począwszy od pacjentów najmłodszych, z wykorzystaniem także zabiegów plazmaferezy (terapeutycznej wymiany osocza) w przypadku zatruć. Metody te zalecane są i stosowane we wszystkich krajach europejskich.
Dlatego właśnie w tej chwili bardzo ważna jest wzajemna współpraca nefrologii, urologii i intensywnej terapii w celu:
- wczesnej diagnostyki wad układu moczowego i skutecznego ich leczenia urologicznego
- walki z ostrym uszkodzeniem nerek w przebiegu niewydolności wielonarządowej u chorych hospitalizowanych w Oddziałach Intensywnej Terapii
- utrzymanie wysokiego standardu leczenia nerkozastępczego dzieci z przewlekłą chorobą nerek
- diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci
Wielka Orkiestra postanowiła wesprzeć ten dział medycyny dziecięcej. To będzie możliwe dzięki Wam!
